Sonda

Ile chcesz wydać na wesele (wszystkie wydatki ze strojami, noclegami i podróżą poślubną)
 

Zaręczyny część II - stałe elementy PDF Drukuj Email
autor: Katarzyna Szreter   

Jakie są najczęściej pojawiające się elementy zaręczyn? Czy wszystkie są obowiązkowe?

Nie żyjemy w czasach, gdy wszystko miało swoje normy i wytyczne. Nie jest już tak, że trzeba się trzymać z góry ustalonych norm, gdyż inaczej narażasz się na hańbę czy wygnanie ;)

Ale oczywiście są pewne kanony, którymi można podążać, wybrać wariacje na ich temat lub całkiem się od nich odciąć, stawiając na zaskoczenie i awangardę.

Dawniej początkiem starania się o rękę kobiety było poproszenie o pomoc swatki. Gdy ta znalazła odpowiednią partnerkę i ona również zgodziła się na małżeństwo, szło się do rodziców młodej z prośbą o rękę córki. W zależności od kraju albo to mąż dawał jakieś "zadość uczynienie" za stratę córki, lub przeciwnie, to rodzice dawali córce posag. Gdy rodzicie się nie zgadzali starający się o rękę dostawał czarną polewkę i musiał szukać innej narzeczonej.

Dzisiaj pary załatwiają zaręczyny we własnym zakresie, czasem po fakcie proszeni są o rękę rodzice młodej, ale jest to robione raczej przez grzeczność niż jako wymóg formalny. Najczęściej rodzice są po prostu informowani po fakcie, że para się zaręczyła i planuje ślub, nie pyta się ich o zgodę.

No dobrze, to jak wyglądają "wzorcowe" zaręczyny?

  • miejsce - romantyczna restauracja, zarezerwowany wcześniej stolik, świece i romantyczna muzyka
  • czas - okazja (rocznica, urodziny, walentynki itp), wieczór
  • symbol - pierścionek zaręczynowy, który zakłada się na palec wybranki, gdy ta powie "tak"
  • sposób - mężczyzna klęka, wyciąga pudełko z pierścionkiem i pyta "czy wyjdziesz za mnie?", może być to poprzedzone przemową o miłości, trwałości związku, nierozerwalności itp
  • dodatki - bukiet kwiatów (najczęściej czerwone róże, ale jeśli Twoja kobieta szaleje za szafirkami - stań na głowie by je zdobyć), szampan, czekoladki (chyba że jest na diecie...)

Tak mniej więcej jest to przedstawiane w większości filmów romantycznych. Nie zdziw się więc, jeśli twoja kobieta będzie chodziła zła jak osa, gdy chodzicie ze sobą już np 5 lat, zaprosiłeś ją na romantyczną kolację  z okazji waszego 5 lecia, lecz nie miałeś w planach się oświadczać. Ona po prostu zinterpretowała niektóre szczegóły jako "pasujące do wzorca" i już sama dośpiewała sobie resztę, lecz się rozczarowała gdy oświadczyny nie nastąpiły. Przejdzie jej, lecz może warto przyśpieszyć decyzję o zaręczynach :)