Sonda

Ile chcesz wydać na wesele (wszystkie wydatki ze strojami, noclegami i podróżą poślubną)
 

Odpowiedzi na pytania przed ślubem PDF Drukuj Email
autor: Katarzyna Szreter   

Dlaczego odpowiedzi na te pytania są istotne? Od nich zależy stopień szczegółowości i zakres planu. Dlatego też warto je dokładnie przemyśleć i przedyskutować na pewno z mężem, często też z rodziną.

- wesele tak/nie – koszt wesela to najpoważniejszy koszt przy ślubie, dlatego też musi on być uzależniony od budżetu. Jednak większość par decyduje się na jakąś formę wesela (np. sam obiad dla najbliższej rodziny lub huczne wesele przez 2 dni dla znajomych i rodziny) dlatego, że jest to okazja do spotkania się rodzin, do poznania się wzajemnego. Jest to też okazja do porozmawiania z dalszą rodziną którą widuje się rzadziej. Często na ślub przyjeżdżają osoby z daleka i na samą uroczystość nie opłaca im się przyjeżdżać.

- kościelny czy cywilny – zależy on głównie od wiary pary młodej, ale są też różne opcje. Osoby, które wcześniej brały ślub kościelny nie mogą brać go ponownie. Jednakże istnieje możliwość ślubu kościelnego z osobą niewierzącą – wtedy ceremonia odbywa się normalnie, lecz jedna z osób mówi okrojoną wersję przysięgi. Często młodzi wybierają kościół gdyż w taka uroczystość jest dłuższa i bardziej uroczysta niż krótki ślub cywilne, lecz pamiętajmy, że istniej możliwość udzielenia ślubu cywilnego poza murami urzędu stanu cywilnego a także rozbudowanie uroczystości np. o muzykę czy uroczyste wkroczenie orszaku weselnego. Ślub kościelny natomiast można brać zarówno podczas normalnej mszy jak i podczas krótkiej uroczystości bez kazania i modlitw.

- o jakim ślubie marzysz? Jeśli masz jakieś marzenia a budżet na to pozwala – to czemu nie zaszaleć raz w życiu? Są oczywiście sugestie, że to tylko jeden dzień i nie warto zawracać nim sobie głowy, ale z drugiej strony, warto by ten dzień był przełomowy, wart wspomnień i późniejszych opowieści dla dzieci i wzruszeń po wielu latach. Nie warto mieć z tego dnia złych wspomnień czy wypominać do końca życia, że mogło być tak pięknie, ale posłuchaliśmy się rodziny/znajomych i nie było tak jak się zamarzyło. Tak więc, jeśli marzysz o ślubie we dwoje na Malediwach albo o królewnie w zamku i rycerzu na białym koniu w otoczeniu 200 gości, albo o góralskiej chacie bądź ślubie na jachcie – zrealizuj je w granicach swojego budżetu by nie mieć później do nikogo pretensji, że jedyna okazja do ich realizacji została zmarnowana. Pamiętaj jednak, że nie tylko kobiety mają takie marzenia, musisz uwzględnić również pomysły męża, ale zazwyczaj da się je jakoś połączyć. Jeśli narzeczony daje Ci wolną rękę, przedyskutuj z nim swoje wizje by jakiś szczegół nie zaburzył przygotowań. Postaraj się też nie być zanadto drobiazgowa. Naprawdę są szczegóły o których tylko Ty wiesz, a cała reszta ich nie zauważy i nie trzeba toczyć o nie wojen. Pamiętaj, że ten jeden dzień ma być tylko początkiem wspólnego życia, nie warto przez niego się rozstać

- kiedy ślub – od terminu często zależy charakter uroczystości – w zimie ciężko będzie o wypuszczanie motyli po ceremonii a w lecie niemożliwy jest kulig. Ważne jest również jak dużo czasu masz na przygotowania, na poszukiwanie miejsca i dopracowywanie szczegółów. Często wymarzone miejsce jest już zarezerwowane na dany termin i albo należy szukać innego lokum lub przesunąć termin. Zazwyczaj ślubu są w sobotę, gdyż jest to dzień wolny od pracy i następny dzień jest również wolny. Jednak zdarzają się również ślubu w piątek, co wiąże się z wadami (niektórzy zrezygnują bo nie dojadą, trzeba starać się o dyspensę) oraz plusami (więcej sal do wyboru, często zniżki nawet o 30% na usługi)

- budżet – realia są takie, że od budżetu zależy wszystko – liczba gości, miejsce ślubu, stopień realizacji marzeń. Ale pamiętaj, że nie warto brać kredytu na ten cel i w nowe życie wejść bez obciążeń. Być może rodzice zaproponują pomoc a może jacyś krewni dadzą prezent ślubny przed ślubem? Jednak nawet bez wesela potrzebny będzie minimum ok 1000zł na formalności i najprostszy strój. Przeciętnie ślub z weselem na ok 80 osób to koszt ok 20.000, a niektóre wesela potrafią kosztować i 80.000 – jeśli Cię stać i masz ochotę to czemu nie? :) Przewidywany budżet lepiej ustalić przed rozpoczęciem przygotowań by później nie było niemiłych niespodzianek.

- pomoc – jeśli chcesz sama wszystko załatwiać musisz być zorganizowana. Na pewno ta strona Ci pomoże, a w internecie znajdziesz masę pomysłów i cennych porad na np. forach internetowych. Być może pomogą Ci rodzice, pan młody, świadkowie – korzystaj z pomocy by nie dać się zwariować nieistotnym drobiazgom, ale też nie daj sobą manipulować – to ty jesteś tu najważniejsza! Możesz też zaufać doświadczonej organizatorce ślubów, która ma doświadczenie, pewną bazę zaufanych firm a także gotowy plan. Odciąży Cię od pewnej części myślenia i załatwiania, ale obciąży finansowo (ok 10% kosztów wesela lub ok 1000zł w zależności od czasu trwania współpracy i zakresu pomocy).